Hamerský okruh

 

 

Některé naše obce byly obdarovány pěkným přírodním prostředím a okolím.


Jednou z takových obcí je i obec Hamry nad Sázavou, ležící těsně západně od okresního města Žďáru nad Sázavou. Čím je toto okolí pěkné? Jde o krajinně přírodní ráz charakteristický pro Českomoravskou Vysočinu, o tvarově mírně stoupající či klesající stráně pokryté většinou lesy, ale i loukami a polnostmi. Jde o hlavní tok řeky Sázavy v jejím bystrém horní části a jejími potočními přítoky, které protékají velkým počtem rybníků s tak hezkými názvy jako Rýznarka, Mikšovec, Dívka,  Hlubočák, Jedlovák a pod.
Dále jde o dva pozoruhodné skalní útvary Peperek a Rozštípená skála (cvičná Skála horolezců),  jeden opuštěný romantický lom  se zajímavým označením Štěnice.
Tři krásné výhledy, východně na kopce nad Novým Městem na Moravě (Harusuv kopec, Tři Studně) další východní výhled na město Žďár nad Sázavou a západně z vrchu Peperek na Přibyslav, Havlíčkovu Borovou a Havlíčkův Brod. Rozhodli jsme se v tomto přírodním prostředí vytyčit a označkovat okružní vycházkovou trasu „Hamerský vycházkový okruh“ kolem vlastní obce v délce 15 km a tím umožnit místním i cizím, když jsou na dovolené, nebo na výletě  ve žďárském prostředí, aby se mohli potěšit touto nenáročnou, ale poutavě různorodou vycházkovou trasou.Celou je možné projet i na kole. V zimě, pokud je dostatek sněhu, na běžkách. Pro běžkaře se u nás udržuje 8 km kvalitních běžeckých stop, které navazují na další stopy v okolí Žďáru n.S. Podle vlastní volby si může každý kdekoliv začít i  skončit, jít jedním nebo druhým směrem.
Podle času,  tělesného stavu a osobního zájmu.
Dále na okruhu leží 12 rybníků, jeden původní starý hamr (Brdíčkův mlýn), můžete se zastavit na „Konci světa“,na hranici mezi Čechami a Moravou, zde je starorakouská hraniční strážní budka s působivou figurínou strážce hranice. O dvou skalních útvarech, lomu a výhledech je zmínka v prvním odstavci. Velkou podívanou Vám můžeme nabídnout u čtyřech betonových soch, které se nacházejí v okolí naší obce. Na okruhu jsou betonové sochy tři a to. Manlas je na východním části u výhledu na Žďár n.S., Manuta můžete najít pod Rozštípenou skálou a sochu Hamroně na příjezdu od Žďáru nad Sázavou od silnice vpravo. Socha koně je na přístupové cestě k restauraci Ranč. Polovina trasy vede v krásných lesích. Kde je ideální terén pro houbaře. Dvakrát křížíme řeku Sázavu a žel.trať Brno-Havlíčkův Brod. Posázavská cyklostezka ze Žďáru n.S. do obce Davle vede přes naší obec a navazuje na náš hamerský vycházkový okruh.